پلو با قارچ ایتالیا

پلو با قارچ ایتالیا

مواد لازم

 برنج  :  ۷۵۰ گرم
گوشت مغز ران گوساله  :  ۵۰۰ گرم
فلفل سبز دلمه ای  :  ۵ عدد
قارچ  :  ۵۰۰ گرم
پیاز سبز  :  ۱۰۰ گرم
روغن  :  ۲۰۰ گرم
رب گوجه فرنگی  :  ۲ قاشق سوپخوری
پیاز داغ عسلی  :  ۲ قاشق سوپخوری
فلفل  :   قدری
نمک  :   قدری

طرز تهیه


گوشت را قیمه‌ای خرد می‌کنیم با پیاز سرخ کرده کمی سرخ می‌نمائیم دو لیوان آب اضافه می‌کنیم می‌گذاریم گوشت بپزد پیازچه و فلفل را خرد کرده و قارچ را تمیز می‌کنیم و داخل گوشت می‌ریزیم. 
رب و کمی نمک و فلفل را داخل آن کرده می‌گذاریم تمام مواد آهسته بجوشد و آب آن کشیده شود. 
برنج را تمیز کرده می‌شوئیم با روغن در تابه کمی سرخ می‌نمائیم بعد برابر دستور کته ساده آب برنج را میزان می‌کنیم یک قاشق نمک در آن می‌ریزیم می‌گذاریم آب برنج کشیده شود. بعد مواد گوشت و قارچ را لای برنج گذاشته می‌گذاریم برنج دم بکشد.
در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای ۶ تا ۸ نفر کافی است. 
● طرز دم کردن کته ساده: 
به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم، بار کرده زیرش را آتش می‌کنیم، همین که آب جوش آمد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود، کمی دیگر آب در آن می‌ریزیم برای کته آب بیشتری نیاز است تا برنج قدری نرم‌تر به‌عمل آید. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را به شکل مخروط بالا می‌آوریم بعد به نسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) روی برنج می‌ریزیم و در ظرف را می‌گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می‌نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند، در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می‌دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می‌کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می‌کنیم نیم ساعت دیگر می‌گذاریم برنج دم بکشد. برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد (مثل چلوکباب) یک‌ساعت وقت کافی است و در صورتی‌که بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یک‌ساعت و نیم وقت لازم می‌باشد. برای اینکه ته دیگ پلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم‌ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون برداشتن در آن) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود. در صورتی‌که پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی‌ها موقع دم کردن پلو در آن را دم کنی بگذارند ولی چلوئی که در فر دم کنیم و یا روی آن را آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده‌تر می‌شود ممکن است نصف لیوان ماست و کمی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در این‌صورت ته دیگ پلو بهتر می‌شود.

/ 0 نظر / 12 بازدید